Kraków Kraków

To miasto o wielowiekowej tradycji, dawna stolica państwa i siedziba polskich władców, a dzisiaj jedna z europejskich metropolii. Położone nad brzegiem Wisły, skrywa wiele historii, zabytkowych obiektów oraz dzieł sztuki.

Centralnym punktem Krakowa jest Stare Miasto, którego sercem jest Rynek Główny – istniejący od 1257 roku ma ponad 40 tys. metrów kwadratowych i jest największym tego typu placem w Europie.  W jego centrum znajdują się Sukiennice – średniowieczna hala targowa, a dzisiaj oddział Muzeum Narodowego. Rynek Główny został wpisany na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1978. Przylegają do niego zabytkowe kamienice i Bazylika Mariacka – to właśnie z jej wieży od 700 lat rozbrzmiewa na cztery strony świata symbol miasta – hejnał, grany co godzinę na pamiątkę legendarnego najazdu tatarskiego.

Z Rynku Głównego, idąc ulicą Grodzką, można dojść do Zamku Królewskiego na Wawelu, rezydencji i miejsca spoczynku polskich władców od XI wieku, który również znajduje się na pierwszej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie znajduje się tam 71 sal wystawowych oraz najważniejsze zbiory sztuki – m.in. ponad 1000 drogocennych obrazów, bogata  ekspozycja militariów i mebli, a także najcenniejsza kolekcja tkanin – ekspozycja arrasów.

W Krakowie znajduje się także najstarsza polska uczelnia założona 12 maja 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego – Uniwersytet Jagielloński; drugi najstarszy uniwersytet w Europie Środkowej, po uczelni praskiej. Od wieków rodzą się tutaj polskie elity intelektualne – absolwenci to m.in. Mikołaj Kopernik, czy Karol Wojtyła (papież Jan Paweł II).

Na szczególną uwagę zasługuje Kazimierz, stara dzielnica żydowska – dzisiaj tętniące życiem centrum kulturalne oraz Nowa Huta –  realizacja ideałów budownictwa socrealistycznego.

W Krakowie odbywa się rocznie ok. 100 różnorodnych festiwali oraz innych wydarzeń o międzynarodowej renomie, a także największe w kraju Targi Książki. To miasto artystów: malarzy, pisarzy, muzyków oraz aktorów – co sprawia, że każda spędzona tu chwila jest wyjątkowa.

W roku 2000 Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

(Zdjęcia: WikiCommons)